Jak dopasować meble do koloru ścian?
Dom

Jak dopasować meble do koloru ścian?

Dopasowanie kolorów ścian do mebli nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się nam bowiem wydawać. Przed malowaniem pokoju, bądź innego pomieszczenia trzeba jednak dobrze przemyśleć wybór palety barw oraz zastosować jedną z trzech podstawowych zasad.

Mogłoby się wydawać, iż przed malowaniem pokoju bądź też innego pomieszczenia trzeba jednak dobrze przemyśleć wybór palety barw oraz zastosować jedną z trzech głównych zasad a więc – meble a kolory ścian: tonalnie

Nim jednak zaczniesz malowanie pokoju, przyjrzyj się bowiem meblom, które to staną się z pewnością  punktem wyjścia do ustalenia palety barw. Może to być to regał, bądź też zestaw wypoczynkowy. Nie chodzi jednak oczywiście o to, by kolory ścian były takie jak mebli. Przy takim doborze barw aranżacja wnętrz okazywałaby się jednak niejednokrotnie zbyt monolitowa.

Malowanie pokoju , a także jego urządzanie może być bowiem sztuką przechodzenia od jasnych do ciemnych odcieni (albo też na odwrót) z tej samej rodziny. Jednak na ogół do jasnych mebli dobiera się ciemne kolory ścian oraz odwrotnie. Kolejna nieco inna sprawdzona zasada mówi, iż do malowania pokoju o niewielkich rozmiarach powinno się wybierać jasne kolory, natomiast do większych pomieszczeń – ciemne, takie nadające przytulność. Liczy się również to, czy wnętrze jest zacienione, bądź wypełnione słońcem. Warto łączyć te istotne informacje.

Meble oraz kolory ścian – harmonijnie

Kiedy sofa bądź meble kuchenne zdecydowały, iż chcą być fioletowe bądź czerwone, trzeba umieścić je w niekonkurencyjnym otoczeniu. Dzięki czemu uzyska się bardziej harmonijny oraz relaksujący wystrój. Neutralne kolory są bezpieczne, natomiast ich wachlarz jest niemały. Malowanie pokoju , bądź innego pomieszczenia na odcienie bieli, beżów, brązów albo szarości, które same w sobie nie zawsze przykuwają uwagę, powoduje czasem wprowadzenie bardzo wyrazistego tła dla kolorów mebli bądź ich fantazyjnych konturów.

Neutralne kolory ścian z kolei wcale nie muszą być nudne. Można też zastosować farbę z mieniącymi się drobinkami, tynk strukturalny albo tapetę z opalizującym wzorem. Zdarza się też, iż neutralne kolory mają nie ściany, ale meble. Może to być biel, bądź jasne drewno. Wówczas należy zastosować odwrotny zabieg oraz zdynamizować paletę barw odpowiednio dobranymi kolorami ścian.

Meble i kolory ścian – na zasadzie kontrastu

Na początek trzeba zidentyfikować kolory dominujące pośród mebli, a później do malowania pokoju, bądź kuchni dobrać ich przeciwieństwa, korzystając z koła kolorów. Dzięki czemu zwiąże się kolory ścian z meblami w sposób, który to nie będzie jednak zbyt oczywisty. Kiedy meble są pokryte wzorami, można jako kolor wyjściowy wybrać en najbardziej wyrazisty oraz zastosować na jednej ze ścian jego przeciwieństwo. Takie oto pary tworzą np. fiolet z żółcią, bądź błękit z pomarańczem. Ważne jest tylko, to by trzymać się tego samego nasycenia palety barw, a więc łącząc  np. pastele z pastelami, natomiast neony z neonami.

Zasada kontrastu dobrze sprawdzi się, kiedy to podstawową paletę barw ograniczysz do trzech, lub czterech. Nawet kiedy malowanie pokoju zaplanujesz w opozycji do mebli, powinno się znaleźć jeden kolor koordynujący całość oraz dobrać w nim np. dodatki bądź pomalować trzy z czterech ścian w pomieszczeniu. Barwa przewodnia pozwoli bowiem osiągnąć estetyczną spójność. W roli łączników rewelacyjnie sprawdzają się biel, szarość oraz czerń.

One Comment

Post Comment