Kiedy opłaca się zainwestować we franczyzę?
Biznes i finanse

Kiedy opłaca się zainwestować we franczyzę?

Opłacalność franczyzy jest widoczna i na tyle duża, że z każdym rokiem przybywa kolejnych zainteresowanych prowadzeniem biznesu w ten sposób. Nie każdego jednak taka forma działalności przekonuje. Niektórzy obawiają się braku autonomii i decyzyjności, a także częstych kontroli przedstawicieli sieci.

Jednym słowem nie chcą prowadzić firmy, która nie będzie należała wyłącznie do nich. Takie obawy, choć po części uzasadnione, nie znajdują jednak na ogół potwierdzenia w rzeczywistości. Wręcz przeciwnie, franczyzobiorcy są zadowoleni, niektórzy zakładają nawet więcej niż jedną sieć. I choć franchising zapewne nie jest dla każdego, to jednak w niektórych przypadkach sprawdza się bardzo dobrze. Cóż to za sytuacje?

Brak dużego kapitału początkowego

Baza franczyz to najlepszy dowód na rosnące zainteresowanie prowadzeniem firmy na takich zasadach. Na pytanie, skąd biorą się ci ludzie, odpowiedź do pewnego stopnia jest oczywista. A mianowicie, jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to zapewne chodzi o pieniądze. I faktycznie, jedną z mocniejszych zalet podpisania umowy franczyzowej pozostaje niewysoki wkład własny. Z pustym portfelem nie założy się biznesu, ale w przypadku tego opartego na franczyzie na pewno nie musi być on tak gruby, jak ma to miejsce przy rozkręcaniu bardziej tradycyjnej firmy. Wniesienie tak zwanej opłaty podstawowej jest jednym z warunków ujętych w umowie franczyzowej. Jest ona jednak niższa niż kapitał potrzebny do rozkręcenia biznesu od podstaw. Poza tym w zamian za to otrzymuje się nie tylko wyposażenie lokalu, wsparcie szkoleniowe, ale również wiele kontaktów biznesowych. Na przykład z dostawcami czy usługodawcami.

Brak doświadczenia w biznesie

Franczyza często wskazywana jest jako sposób na postawienie pierwszych kroków w biznesie. Ludziom, którzy nie mają praktyki na tym polu, pomaga zdobyć pierwsze doświadczenie i wiele się nauczyć poprzez współpracę z dużą siecią o wyrobionej już marce. Dzieli się ona swoją wiedzą z franczyzobiorcami w ramach zawartej umowy. Dotyczy ona między innymi sposobu organizacji pracy, dbania o nieruchomość czy wybierania pracowników. Działając na podstawie franczyzy można wziąć udział w różnego rodzaju szkoleniach, na które w innym wypadku nigdy by się nie trafiło. Pojedynczy przedsiębiorca rzadko myśli o własnym doskonaleniu, ponieważ na co dzień skupia się przede wszystkim na obsłudze klientów.

Tymczasem franczyzobiorca jest niejako zobligowany do uczestnictwa w takich formułach, co wychodzi my tylko na dobre. Nie dziwi zatem popularność franczyzy wśród początkujących. Jednak nie tylko oni z niej korzystają. Wielu właścicieli niezbyt rentownych firm decyduje się zamknąć je i otworzyć inną działalność pod bardziej znanym szyldem. Dostrzegają bowiem, jak cenne są ułatwienia gwarantowane przez dużą sieć. Z jej pomocą łatwiej osiągnąć sukces, tym bardziej że otrzymuje się dostęp do narzędzi, na które pojedynczy, lokalny przedsiębiorca nie mógłby sobie pozwolić. A tak obie strony gromadzą doświadczenie i uzupełniają się w realizowanych zadaniach.

Post Comment