Stół wigilijny

Każdy zapewne pamięta podniosłą atmosferę panującą podczas wigilijnej wieczerzy. Wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i wzajemna życzliwość. To cechy charakterystyczne tych wyjątkowo rodzinnych świąt. Punktem centralnym w każdym domu staje się wtedy uroczyście zastawiony stół.

Każda pani domu dba, aby w jej domu święta były wyjątkowe i niezapomniane. Stąd już kilka dni wcześniej zaczynają się gorączkowe przygotowania. W sklepach trwa przedświąteczny szał, z półek znikają setki i tysiące produktów, a przy kasach kilometrowe kolejki. Jednak ważniejsze jest to, co się dzieje w naszych domach. Trwają przedświąteczne porządki, przygotowywanie pysznych ciast i dekoracja mieszkań, domów i podwórek. Wszędzie pojawiają się stroiki i migoczą kolorowe lampki.

Najważniejsze miejsce, czyli świąteczny stół również jest przygotowywany wcześniej. Pojawia się na nim śnieżnobiały obrus, odświętne nakrycia, a także tradycyjny opłatek i świeca wielkanocna. Dodatkową dekorację stanowią stroiki bożonarodzeniowe z pachnącego igliwia oraz dodatkowe świece i eleganckie serwetki. Wszystko to zostaje utrzymane w ciemnych, nastrojowych tonacjach. Króluje głównie kolor: niebieski, czerwony, złoty i srebrny – w zależności od panującej w danym roku mody. dekoracje stołu wigilijnegoNa stole pojawiają się tradycyjne dwanaście potraw, jakimi są, między innymi: karp, barszcz czerwony z uszkami, kapusta z grzybami, pierożki z kapustą, słodka kutia i kluski z makiem oraz orzeźwiający kompot z suszu.

Jednak stół wigilijny to nie jedynie zwykłe miejsce, gdzie zasiadamy i spożywamy wszystkie, wcześniej przygotowane smakołyki. Ma on nie tylko wymiar typowo materialny, fizyczny, ale również pod tym pojęciem mieści się głęboka, metafizyczna symbolika. Należy kojarzyć go z rodzinną, ciepłą atmosferą, panującą jednością, pokojem i radością. Osoby spotykające się przy nim łączy szczególna więź. Każdy jest dla bliźniego miły, uprzejmy, zapomina się o wszelkich żalach i niesnaskach, jakie były, wybacza wszystkie krzywdy oraz z całego serca życzy się tego, co najlepsze. Symbolice stołu wigilijnego towarzyszy jakaś magia, którą trudno opisać. Tutaj łączą się nie tylko żywi, ale także spotykają się z nimi zmarli, którzy dawno odeszli. Tutaj jednoczy się nie tylko rodzina i sąsiedzi, ale dołącza do nich każdy niespodziewany przybysz, na którego zawsze czeka dodatkowe nakrycie przy stole.