Czy warto inwestować w lampy z czujnikiem ruchu?
Dom

Czy warto inwestować w lampy z czujnikiem ruchu?

Lampy z czujnikiem ruchu sprawdzają się w dwóch sytuacjach. Pierwszą z nich jest ochrona przed nieproszonymi gośćmi, drugą chęć oszczędzania. Ich funkcja polega na tym, że uruchamiają się w momencie, gdy ktoś zbliża się do czujnika.

Kiedy warto pomyśleć o tym rozwiązaniu?
Lampy z czujnikami są droższe niż ich zwykłe odpowiedniki. Pełnią jednak więcej funkcji. Są sytuacje, w których nie powinno się rezygnować z droższego rozwiązania. Kiedy warto zamontować lampę z czujnikiem ruchu?
• Drzwi wejściowe
• Klatka schodowa
• Drzwi garażowe

Lampka z czujnikiem ruchu może być zamontowana w każdym innym miejscu, które jest użytkowane sporadycznie, lub problem sprawia nam, włączenie w nim światła w sposób tradycyjny. Nie warto go montować w pomieszczeniach, które użytkujemy w sposób ciągły lub bardzo częsty oraz tych pozostających w sąsiedztwie oświetlonych lokali.

Jak działają lampy z czujnikiem ruchu?
Działanie lamp nie jest skomplikowane. Lampy, które mają wmontowany czujnik ruchu, uruchamiają się po jego wykryciu. Czasami trwa to kilkanaście, czasami dwie lub trzy sekundy. Czas ten zależy od jakości urządzenia. Dodatkowo odpowiednia kalibracja czujności pozwoli na uniknięcie niepotrzebnego włączania np. w przypadku pojawienia się zwierzęcia w okolicy lampy. Na rynku dostępne są lampy z kilkoma rodzajami czujników, w zależności od zasady ich działania.
• Lampy działające na zasadzie wysyłania i odbierania fal elektromagnetycznych, aktywne
• Lampy działające na zasadzie wysyłania i odbierania fal ultradźwiękowych, aktywne
• Lampy wykrywające zmiany w promieniowaniu podczerwonym, pasywne

Najpopularniejsze są lampy z czujnikiem pasywnym, działającym na podczerwień. W skrócie nazywane PIR. Czujniki te wykorzystywane są również w systemach alarmowych. Poprzez regulację czujnika ruchu możemy zmieniać czas oraz natężenie światła.

Gdzie najlepiej zamontować lampę z czujnikiem ruchu?
Czujniki znajdują się w oprawach lamp. Reagują natychmiast po wykryciu ruchu. Czasami zdarza się, że w okolicy lampy jest zbyt ciemno, np. w bezokiennych korytarzach. Wówczas ich działanie może być nieco zaburzone. Należy wówczas zapewnić czujnikowi światło bazowe. Jest to bardzo słabe oświetlenie pomocnicze. Innym wyjściem jest domontowanie w lampie czujnika termicznego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie takich miejsc. Przed montażem lampy z czujnikiem ruchu należy uważnie dokonać wyboru miejsca, w którym ma się pojawić. Nie powinno ono sąsiadować z przedmiotami ruchomymi lub punktami wytwarzającymi parę wodną. Zbyt częste włączanie się lampy spowoduje zwiększenie strat energii.

Kinkiety, plafony sufitowe, lampy podłogowe i wiele innych znajdziesz na stronie E-klosz.pl

Oszczędność
Lampy z czujnikiem ruchu włączają się tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Kupując wysokiej jakości czujnik, możemy regulować, zarówno czas, po jakim lampa ma się wyłączyć, jak i stopień jej czujności. Dostępne są również modele lamp, których czujniki reagują na zamknięcie się drzwi. Im więcej zainwestujemy w lampę, tym bardziej będzie ona dostosowana do naszych potrzeb oraz wymagań. Najtańsze modele kosztują około 60 zł. Cena najdroższych może wynosić do kilkuset złotych. Kwota ta uzależniona jest nie tylko od rodzaju czujnika, ale też od rodzaju lampy. Biorąc pod uwagę koszt zakupu lampy z czujnikiem za około 100 zł i porównując go z kosztem niepotrzebnie włączanego światła w ciągu roku, możemy wnioskować, że koszt tego zakupu bardzo szybko się zwróci.

Post Comment