Czy zawody będą istnieć w przyszłości?
Technologia

Czy zawody będą istnieć w przyszłości?

W dyskusjach naukowych notorycznie występują dowody oznaczające pewnego rodzaju troski o przyszłość pracy na świecie. O ile w dzisiejszych czasach może to nie stanowić jeszcze kłopotu, o tyle za paręnaście lat algorytmy oraz roboty mogłyby stanowić w znacznym stopniu lepszych pracowników niż inne osoby. Jak względem tego kreuje się przyszło los dla ludzkości?

Już wyraża się pogląd, iż w nieodległej perspektywie zaniknie nawet kilkadziesiąt profesji. Praca wykonywana przez zatrudnione osoby zastąpiona będzie pracą maszyny. Najbardziej znaczące zagrożenie obejmuje oczywiście te zawody, jakie nie żądają wyższych umiejętności. Ludzie zarządzający przedsiębiorstwami, które opierają się na pracy fizycznej pracowniczej kadry, ostrożnie zaczynają wprowadzać do generalnej działalności maszyny. Trzeba położyć nacisk na to, czemu to rozwiązanie tak bardzo opłaca się firmom.

Zdaje się, że stosowanie algorytmizowanych maszyn w swej pracy jest niezmiernie kosztowne. To prawdziwy argument, jednakże trzeba podkreślić, że inwestowanie w to może w szybki sposób się zwrócić, jako że efektywności robota nie da się porównywać z produktywnością ludzką. Robot nie musi posiadać dni wolnych, również nie przechodzi chorób, pracuje z tą samą produktywnością przez dwadzieściacztery godziny. To właśnie z tych względów praca wykonywana przez maszynę może być niebezpieczna dla ludzi w takim znaczeniu, że ci nie mogliby znaleźć pracy.

Ostatnimi czasy głośno mówiło się o inicjatywie opodatkowania maszyn, ponieważ mogłoby to w jakiś sposób spowolnić kradzież zawodów robotów. Znajduje to swych popleczników oraz przeciwników, jednakże odkrywa jeden niebagatelny aspekt – automaty są wykorzystywane w coraz większy sposób w różnego rodzaju pracach i przez przedsiębiorców pracujących na przykład w przemyśle.

Warto zaznaczyć, iż ludzie nie będą podmienieni w stu procentach przez maszyny. Za każdym razem będzie poszukiwana doświadczona osoba do ich obsługi i kontrolowania, w takim razie nie jest tak, iż przepadną profesje w ogóle. Mówi się również, iż w niedalekiej przyszłości ludziom w zupełności wystarczy 4-godzinny dzień pracy, jako że większa część czynności wykonywana będzie przez nowoczesne technologicznie roboty.

Post Comment